Dom i otoczenie człowieka stanowią habitat dla dziesiątek gatunków zwierząt. Niektóre z nich są dla nas zupełnie nieszkodliwe, inne mogą przenosić groźne choroby. Na jakie szkodniki należy zwracać szczególną uwagę?
Karaluchy i prusaki
Choć widywane obecnie rzadziej niż jeszcze 30 lat temu, to jednak owady z rzędu karaczanów nadal spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi domu czy mieszkania. Szczególnie chętnie bytują na blokowiskach, gdzie mają do dyspozycji zsypy i śmietniska z resztkami. Ich rozwojowi sprzyja fakt, że zarówno karaluchy, jak i prusaki są wszystkożerne oraz wykazują się bardzo niewielki wymaganiami, jeśli chodzi o pokarm.
Lubią ciepło i wilgoć, a kiedy się pojawią, nie tak łatwo się ich pozbyć. Rozmnażają się bowiem wyjątkowo szybko, dodatkowo w ogromnych ilościach. Ich ciała są siedliskiem licznych grzybów, bakterii oraz innych drobnoustrojów szkodliwych dla ludzi czy zwierząt domowych. Karaluchy przenoszą wiele czynników chorobotwórczych, takich jak:
- wirus grypy,
- rotawirus,
- gruźlica,
- cholera.
Stanowią też zagrożenie dla osób podatnych na alergie oraz astmatyków. Równie często możemy mieć do czynienia z prusakami. To sprytne i dobrze adaptujące się do różnorodnych warunków bezkręgowce. Bez problemu znajdują sobie miejsca w szczelinach pod meblami lub nawet za listwami podłogowymi lub boazerią. Zanieczyszczają produkty spożywcze, roznosząc bakterie czy pleśń, w tym prątki gruźlicy oraz mikroorganizmy wywołujące biegunkę. Są także siedliskiem pasożytów.
Roztocza
Mikroskopijne roztocza będące krewniakami pająków (wspólnie zaliczają się do rzędu pajęczaków) to codzienność, której trudno uniknąć. Żyją w kurzu, na naszej skórze, a także w glebie. W domach i mieszkaniach ich duże skupiska mogą się pojawiać w materacach, poduszkach, meblach tapicerowanych oraz różnych materiałach, dywanach i zasłonach.
Całkowite pozbycie się roztoczy z naszego otoczenia wydaje się niemożliwe, ale regularne sprzątanie może ograniczyć przykre skutki ich bytowania. Większość z nich związana jest z uczuleniami na odchody tych stworzeń, które są silnymi alergenami. Oto najczęstsze dolegliwości związane z obecnością roztoczy:
- nieżyt nosa,
- katar sienny,
- suchy kaszel,
- zapalenie spojówek,
- problemy skórne,
- astma.
Muchówki
Owady z rzędu muchówek to nieodzowny element naszej codzienności, szczególnie w okresie lata. Należą do nich komary czy różne gatunki much. Niektóre z nich przenoszą groźne choroby. Muchy mają w zwyczaju siadać zarówno na jedzeniu, jak i odchodach, odpadach bądź padlinie. W ciepłym środowisku szybko się rozmnażają, stanowiąc czasem prawdziwą, wakacyjną plagę. Owady te przenoszą m.in.:
- bakterie wąglika,
- bakterie czerwonki,
- grypę żołądkową,
- dur brzuszny,
- cholerę i gruźlicę,
- jaja pasożytów jelitowych.
Innego rodzaju zagrożenie stwarzają muszki owocówki. Przyciągają je zwłaszcza dojrzałe, ale też gnijące, fermentujące owoce, dżemy oraz przetwory owocowe, gdzie składają jaja. Wraz z nimi pojawiają się chorobotwórcze drobnoustroje, pleśnie i grzyby.
Gryzonie
Gryzonie w naszym otoczeniu to przede wszystkim szczury i myszy domowe. Do chorób najczęściej przenoszonych przez te ssaki należą:
- dur brzuszny,
- włośnica,
- leptospiroza,
- salmonelloza,
- schistosomatoza,
- wścieklizna.
Często źródłem bakterii i wirusów są odchody oraz zanieczyszczone powierzchnie, na których osiadają m.in. zarazki z kanalizacji.
Inne szkodniki
W ludzkim domostwie i na terenach otwartych przebywa też wiele innych szkodników, które mogą być nosicielami chorób.
Kleszcze – te niewielkie pajęczaki są odpowiedzialne za występowanie wielu poważnych chorób. Do najpoważniejszych należą borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, czy babeszjoza, nie należy jednak lekceważyć tych pojawiających się rzadziej jak: anaplazmoza, bartoneloza, gorączka Q, tularemia, riketsjozy.
W niektórych sytuacjach, jak np. w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu, dobrym rozwiązaniem jest szczepionka. Warto też stosować zapobiegawczo preparaty na kleszcze i chronić przed nimi również zwierzęta domowe.
Pluskwa domowa – ugryzienie tych owadów bytujących w różnego rodzaju zakamarkach, a zwłaszcza meblach bywa nieprzyjemne i może doprowadzić do reakcji alergicznych. Zasadniczo jednak pluskwy nie przenoszą żadnych poważniejszych chorób.
Mrówki – kolonia mrówek potrafi stać się istną plagą nawet w mieszkaniu. Trudne do wytępienia, są też nosicielami wielu chorób jak paratyfus, gruźlica czy czerwonka.
Po pierwsze zapobiegać
Trudno całkowicie uniknąć gatunków synantropijnych, które nauczyły się żyć w otoczeniu człowieka. We wszystkich przypadkach najlepszą metodą są działania zapobiegawcze. Częste sprzątanie i dbanie o to, aby w otoczeniu nie pozostawały długo żadne odpady czy żywność, znacznie zmniejszy ryzyko pojawienia się szkodników oraz przenoszonych przez nie chorób.
Istnieje też wiele preparatów skutecznych szczególnie w przypadku uciążliwych bezkręgowców. Należy tylko pamiętać, by stosować je z rozsądkiem, zwłaszcza w sytuacji, gdy są to trujące i niebezpieczne środki chemiczne.
Warto zwrócić się do specjalistów, umiejących dobrać odpowiednie metody i preparaty do konkretnego szkodnika. W Insect Out mamy profesjonalny sprzęt, metody oraz doświadczenie. Serdecznie zapraszamy!