Placówki ochrony zdrowia, takie jak przychodnie czy szpitale, podlegają szczególnym wymogom w zakresie utrzymania czystości. Usuwanie insektów w tego rodzaju obiektach to kwestia zarówno bezpieczeństwa personelu i pacjentów, jak i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób.
Na czym polega dezynsekcja w jednostkach ochrony zdrowia?
Szpitale, przychodnie, domy opieki oraz innego rodzaju obiekty, w których prowadzi się leczenie i opiekę nad osobami chorymi, są narażone na obecność insektów.
Określa się w ten sposób całą gamę szkodliwych i niebezpiecznych owadów, które chętnie bytują w otoczeniu człowieka. Dzieli się je na owady biegające i latające. W pierwszej grupie znajdują się karaluchy, prusaki, pchły oraz pluskwy, a także mrówki i rybiki cukrowe. Najpopularniejsze insekty latające to muchy, mole, owocówki i osy, a w ostatnim czasie – również inwazyjna odmiana biedronek.
Dlaczego insekty są groźne?
Owady żyjące w otoczeniu człowieka szkodzą i zagrażają zdrowiu na kilka sposobów. Po pierwsze, mogą być nosicielami różnego rodzaju patogenów – bakterii i wirusów, a także pleśni lub roztoczy. Wędrując, roznoszą je i pozostawiają w pomieszczeniach i ich wyposażeniu, przez co użytkownicy są narażeni na kontakt z niebezpiecznymi organizmami.
W przypadku owadów latających, w tym szczególnie much, zachodzi dodatkowe niebezpieczeństwo zawleczenia patogenów z zewnątrz. Niebezpieczne są też odchody niektórych owadów, np. prusaków i karaluchów, ze względu na zawartość drobnoustrojów i substancji działających drażniąco dla człowieka.
Poszukujące pożywienia owady żerują także na niezabezpieczonych produktach przeznaczonych dla ludzi. W ten sposób mogą pozostawiać na nich bakterie i wirusy. Uszkadzają również żywność i powodują jej szybsze psucie się.
Jednostki ochrony zdrowia – priorytetowa czystość
Zakłady lecznicze, przychodnie, szpitale, sanatoria czy hospicja to miejsca, w których prowadzi się opiekę nad osobami chorymi. Szczególnie ważne jest tu zachowanie czystości, ponieważ osoby osłabione są często bardziej podatne na czynniki chorobotwórcze, w tym także na te roznoszone przez owady.
Dlatego zwalczanie niebezpiecznych insektów w obiektach ochrony zdrowia jest takim samym priorytetem jak regularna dezynfekcja i usuwanie drobnoustrojów.
Insekty zazwyczaj unikają miejsc, które są utrzymywane w czystości. Pomieszczenia regularnie sprzątane, na dodatek z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych, nie będą więc chętnie odwiedzane i kolonizowane.
Jest jednak pewne kluczowe „ale”. Nie wszystkie pomieszczenia są sprzątane równie pieczołowicie. W każdym budynku można znaleźć miejsca, do których ludzie zaglądają bardzo rzadko. To tam najchętniej lęgną się insekty.
Gdzie najczęściej pojawiają się owady?
Do miejsc bytowania owadów należą pomieszczenia z łatwym dostępem do żywności. Kuchnie są chętnie kolonizowane przede wszystkim przez karaluchy i prusaki. Zadamawiają się one w trudno dostępnych miejscach, np. za szafkami, w szczelinach i wolnych przestrzeniach, skąd nocą wychodzą na poszukiwania pokarmu.
Insekty są przyciągane również przez śmietniki i pomieszczenia na odpady. Jeśli śmieci nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, staną się łatwym i obfitym źródłem pożywienia. W niektórych szpitalach problemem może być też dostęp do żywności przechowywanej we własnym zakresie przez pacjentów – nie zawsze w odpowiedni sposób.
Szyby wentylacyjne czy przestrzenie na wszelkiego rodzaju instalacje, np. rury wodociągowe, gazowe lub kanalizacyjne, także mogą stanowić dobrą kryjówkę dla insektów. Zdarza się też, że gniazdo w pobliżu miejsc przebywania ludzi założą owady latające. Siedlisko os lub szerszeni stanie się wtedy zagrożeniem dla personelu i pacjentów.
Dezynsekcja w szpitalach – wyłącznie profesjonalna
W obiektach ochrony zdrowia oraz placówkach zajmujących się opieką nad osobami chorymi i osłabionymi proces dezynsekcji trzeba przeprowadzić z wyjątkową starannością i ostrożnością. Liczą się zarówno jego skuteczność, jak i bezpieczeństwo chorych oraz personelu.
Gdy w obiekcie szeroko pojętej ochrony zdrowia pojawią się insekty, należy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Zdejmuje to z zarządców obiektów trudne obowiązki, a jednocześnie daje pewność, że usługa zostanie przeprowadzona prawidłowo i skutecznie.
Doświadczeni specjaliści zaczynają od dokładnego przeglądu pomieszczeń i miejsc potencjalnego bytowania szkodników. Dzięki temu możliwe jest określenie realnej skali problemu. Na podstawie tak przeprowadzonej diagnozy dobiera się środki i metody dezynsekcji – np. zamgławianie, opryski lub wykładanie trutek – które zapewnią najlepsze efekty.
Równie ważny jest odpowiedni dobór profesjonalnych preparatów. Muszą one skutecznie oddziaływać na owady oraz zapewniać bezpieczeństwo pracowników i osób chorych.
W zwalczaniu insektów szczególnie dobre efekty przynoszą systematyczność i regularność. Dlatego warto nawiązać dłuższą współpracę z profesjonalistami.
Zatrudnienie fachowej firmy to także możliwość korzystania z jej wiedzy i doświadczeń. Pracownicy podpowiedzą, jak najskuteczniej przygotować się do dezynsekcji i jakich zasad przestrzegać przed, w trakcie i po zabiegu.
Po wykonanych zabiegach profesjonalne firmy wystawiają zaświadczenia, że dezynsekcja została przeprowadzona w sposób właściwy i bezpieczny, co jest dodatkowym potwierdzeniem i zabezpieczeniem dla administracji placówki.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej dezynsekcji – zapraszamy do kontaktu!